You are currently viewing Najczęściej zadawane pytania do Psychologa lub Psychoterapeuty
Obraz autorstwa Freepik

Najczęściej zadawane pytania do Psychologa lub Psychoterapeuty

Czy potrzebuję pomocy?

Coś sprowadziło Cię na tę stronę. To oznaka, że być może nie jesteś zadowolony ze swojego życia. W takiej sytuacji warto odbyć konsultację, podczas której ocenisz, czy potrzebna jest dalsza pomoc.

Kiedy potrzebuję pomocy?

  • gdy cierpisz psychicznie: masz obniżony nastrój lub jesteś nadmiernie pobudzony, gdy Twoje zmęczenie nie mija, kiedy czujesz, że nie masz sił, a to, co zwykle sprawiało Ci radość, teraz nie cieszy
  • kiedy otoczenie zwraca Ci uwagę na zmiany w Twoim zachowaniu: np. nadmierną nerwowość, wycofanie, niechęć do robienia różnych rzeczy
  • jeżeli pojawiają się objawy z ciała, typu: trudności w oddychaniu, przyspieszone bicie serca, spocone ręce, zimne kończyny (stopy, dłonie) bóle głowy, pleców, żołądka, problemy jelitowe itp. nie potwierdzone medycznie jako choroba
  • kiedy odczuwasz nadmierny stres
  • gdy czujesz, że życie cię przytłacza i nie dajesz sobie radę
  • kiedy przeżywasz kryzys i cierpisz z powodu problemów w relacjach rodzinnych lub zawodowych
  • jeżeli masz trudności w wyrażaniu emocji
  • kiedy doświadczyłeś traumy w dzieciństwie: byłeś bity, szarpany, przezywany, kiedy dokuczano Ci pod względem wyglądu,
  • jeżeli nie okazywano Ci miłości i akceptacji, byłeś molestowany, nie czułeś się bezpiecznie, byłeś w szpitalu, straciłeś kogoś bliskiego
  • jesteś uzależniony od alkoholu, narkotyków, internetu
  • masz niską samoocenę
  • jesteś zamknięty w sobie, nieśmiały

Co zmieni psychoterapia?

Psychoterapia służy pokonaniu cierpienia, z którym się zgłaszasz. Objawy z ciała, przykre stany emocjonalne oraz poczucie niemożności wpływania na własne życie zostaną zredukowane. Zrozumiesz i zaczniesz panować nad swoim lękiem, złością, bezsilnością, smutkiem i innymi trudnymi emocjami, a twoje relacje ulegną poprawie. Terapeuta pomoże Ci zrozumieć, co przeżywasz oraz zredukować napięcie, które towarzyszy silnym stanom emocjonalnym. We współpracy z terapeutą zyskasz szansę zrozumienia przyczyn własnych nieskutecznych zachowań oraz nauczysz się kontrolować swoje życia.

W naszej pracy najważniejsza jest dla nas godność osoby, dlatego do każdego pacjenta i klienta staramy się podejść indywidualnie, z delikatnością i szacunkiem.

 

Jak długo będzie trwała terapia?

Czas trwania terapii zależy od problemu, z którym się zgłaszasz, od rodzaju cierpienia, które Ci towarzyszy, jak również od diagnozy. Jeśli potrzebujesz porady lub konsultacji psychologicznej, wówczas trwa to od jednej do kilku wizyt. W przypadku diagnozy psychologicznej należy założyć również kilka wizyt (3-4).

Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji życiowej, przeżywasz stratę kogoś lub czegoś ważnego, wówczas możesz potrzebować od kilku do kilkunastu spotkań.

Gdy Twoim problemem jest depresja, należy założyć, że leczenie potrwa od pół do roku.

Jeśli zmagasz się z nerwicą, stanami lękowymi, wtedy Twoja terapia może zająć od 12 do kilkudziesięciu sesji.

W sytuacji, gdy Twoim problemem są relacje międzyludzkie, wówczas terapia może zająć od pół roku do roku, a nawet kilku lat.

Jeśli problemy się kumulują, cierpisz na depresję lub masz objawy zaburzenia nerwicowego, a dodatkowo zmagasz się z kłopotami w relacjach, wówczas leczenie może zająć rok i więcej.

Na czym polega psychoterapia?

Psychoterapia to cykl spotkań z terapeutą, podczas których pracujesz nad osiągnięciem zamierzonego celu. W zależności od tego, w jakim nurcie terapeutycznym został wykształcony i pracuje Twój terapeuta, dopasowane zostaną metody pracy, prowadzące do poprawy samopoczucia, zmiany zachowań, rozumienia wewnętrznych przeżyć. Zadaniem terapeuty jest udzielenie pomocy, która będzie prowadziła do zmiany w pacjencie, wyrażonej w: ustąpieniu objawów, zniesieniu cierpienia i poprawie satysfakcji z życia.

Psychoterapeuci Poznawczo-Behawioralni w swojej pracy koncentrują się na modyfikacji następujących aspektów zachowania jednostki:

– na usuwaniu nieadekwatnych reakcji na bodźce

– uczeniu pożądanych (adekwatnych) reakcji i nawyków zachowania

– restrukturalizowaniu poznawczym, czyli na zmianie niewłaściwych wzorców myślowych

– rozwijaniu umiejętności, które mają ułatwić pacjentowi przystosowywanie się do różnych sytuacji życiowych

– integrowaniu wszystkich elementów ludzkiego funkcjonowania: poznawania, przeżywania, działania i wpływów środowiska

– przekształcaniu znaczeń, jakie osoba przypisuje swoim doświadczeniom życiowym

– rozwijaniu w pacjencie umiejętności rozwiązywania problemów, z podkreśleniem, że percepcja pacjenta jest jednym z ważniejszych wyznaczników sposobów rozwiązywania problemów

Psychoterapeuci psychoanalityczni w swojej pracy skupiają się na:

– uwolnieniu tłumionych uczuć

– wglądzie w pacjenta, uświadomieniu sobie prawdziwych potrzeb, pragnień i fantazji

– nabyciu umiejętności do odróżniania fantazji od rzeczywistości

– zmianie interpersonalnych interakcji utrwalonych w relacjach z opiekunami z dzieciństwa

 

Psychoterapeuci pracujący w nurcie humanistycznym koncentrują się na zmianie osobowości albo zmianie sensu życia pacjentów poprzez:

– uwolnienie naturalnych tendencji do samorozwoju

– zwiększanie samoświadomości

– uwalnianie możliwości przeżywania doświadczeń

– wzrost samoakceptacji, zrozumienia i akceptacji innych

– odstąpienia od systemów zaprzeczeń i nabycia zdolności do konfrontowania się z problemami egzystencjonalnymi

– poszukiwania sensu życia, którego najpełniejszym wyrazem jest realizacja takich wartości jak odpowiedzialność i miłość

– poszukiwania wzorców idealnego człowieka

Psychoterapia systemowa, czyli terapia rodzin, jest skupiona na:

zmianie struktury rodziny, polegającej przede wszystkim na: zaznaczaniu wyraźnych granic pomiędzy podsystemami; zwiększaniu klarowności w zakresie pełnienia ról w rodzinie, zwłaszcza unikanie pełnienia określonych ról przez osoby do tego nieuprawnione, np. roli rodzica przez dziecko; usuwaniu błędów we wzajemnych relacjach członków rodziny, zwłaszcza zaprzeczania rzeczywistości i kontrolowania partnera

zmianie w zakresie zasad regulujących funkcjonowanie systemu i komunikacji między członkami rodziny

zmianie w zakresie relacji emocjonalnych między członkami rodziny

Za: Czabała, J. Cz. (2013). Czynniki leczące w psychoterapii. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN.

Jak wybrać dobrego psychoterapeutę?

Po pierwsze zapytaj o kwalifikacje. Czy terapeuta ma dyplom mgr. psychologii. Na jakim etapie kształcenia psychoterapeutycznego się znajduje? Czy ma ukończone minimum dwa lata szkoły psychoterapii? Czy ukończył 4-letnią szkołę psychoterapii i i dysponuje certyfikatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej lub Polskiego Towarzystwa Psychologicznego bądź Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Dopytaj, w jakim nurcie będzie prowadzona terapia: Poznawczo-behawioralnym, psychoanalitycznym/psychodynamicznym, humanistycznym, integracyjnym czy systemowym?

Poproś, aby psychoterapeuta opowiedział Ci o swoim doświadczeniu w pracy z pacjentami. Czy odbył staż kliniczny? Czy odbył inne staże? Czy pracował z innym pacjentem nad problemem podobnym do Twojego? Od ilu lat pracuje z pacjentami?

Spytaj, czy terapeuta pracuje pod stałą superwizją? Masz prawo spytać o nazwisko superwizora.

Masz prawo wiedzieć, w jakim nurcie pracuje terapeuta. Czym ten nurt się charakteryzuje? Jakie metody w pracy terapeutycznej są stosowane?

Oceń, jak się czujesz w towarzystwie danego terapeuty. Czy w tej relacji czujesz się bezpiecznie? Czy terapeuta wzbudza w Tobie zaufanie? Czy czujesz się w jego towarzystwie w miarę swobodnie? Czy masz poczucie bycia wysłuchanym? Czy czujesz, że terapeuta jest autentyczny i szczery?

Czy psychoterapia jest skuteczna?

“Udzielający psychoterapii i korzystający z niej mogą mieć pewność, tak wynika z badań, że pacjenci leczeni różnymi metodami psychoterapii, ale przez posiadających odpowiednie umiejętności, mądrych i doświadczonych terapeutów uzyskują istotne korzyści zdrowotne” (Lambert i Bergin, 1994).

“Skuteczność terapii została empirycznie potwierdzona” (Czabała, 2013)